Falc Instruments STZ 100 Four de séchage, Ventilation forcée, 220°C, 100L
Falc Instruments STZ 100 Four de séchage, Ventilation forcée, 220°C, 100L.
- External frame is in galvanized steel sheet.
- Internal chamber is in Aisi 304 stainless steel.
- The closing handle is lockable.
- The radiation of heat occurs from the bottom upwards.
- Forced ventilation with the possibility of excluding the fan.
- The temperature controller has a dual display.
- The electronic temperature control is by microprocessor with PID action with PT 100 probe, solid-state
relay with high frequency response.
- On the instrument top there is a Ø9 mm through hole to access the room.
- The instrument is equipped with an adjustable safety thermostat.
- On the back of the instrument there is a chimney of Ø45 mm.
- Quick and easy maintenance.
| Référence fabricant | 720.2089.20 |
|---|---|
| Code UNSPSC | 23161503 |
| Code ISO | PCE |
| eclass | 32010822 |
| leadtime | 21 |
| Marque | Falc Instruments |
| Alimentation | 230V |
| Précision | ±4,0°C |
| Unité de vente | 1 Pièce |
| Garantie | 1 an |
| Chauffage(Watt) | 1200W |
| Référence | A33358 |
| Température | T°+10°C -> 220°C |
| Dimensions Int. | 400x400x560mm (LxBxH) |
| Volume | 100 L |
| Type de ventilation | Convection forcée |
| Dimensions Ext. | 680x640x780mm (LxBxH) |
Prix indisponible ou besoin de plus d'infos pour ce produit ? Contactez-nous avec le formulaire ci-dessous.

